Je váš nový domov připravený na infověk?

Jednoduchý a rychlý přístup k informacím přes internet, možnost komunikovat hlasem i obrazem s celým světem, využívat elektronickou pošlu, posílat doklady, hudbu, fotografie, filmy, nakupovat a prodávat prostřednictvím elektronického obchodu, rezervovat si vstupenky, letenky, zájezdy, kontrolovat dění doma i v kanceláři prostřednictvím IP kamer, monitorovat a ovládat na dálku topení, klimatizaci, osvětlení budovy a to vše jen několika kliknutími myši. To je pouze část z celé řady výhod, které před několika lety byly jen doménou pro komerční a firemní sféru. Dnes se stává přístup k výše uvedeným vymoženostem běžnou potřebou domácností. Navíc v některých případech jde přímo o nutnost, umožňující projektovým manažerům, programátorům, IT architektům, obchodním zástupcům atd. pracovat z domu nebo v některých vybraných oblastech podnikat výlučně doma, při minimálních režijních nákladech na fungování firmy.

 

Další oblast, která je v současnosti neoddělitelnou součástí informačních technologií domácnosti, je televize. Česko ukončilo analogové a přešlo na digitální terestriální vysílání programů (DVB-T). Výhodou takového vysílání je jak vyšší kvalita obrazu a zvuku, tak možnost přijímat mnohem vyšší počet kanálů, což zvýšilo konkurenci v nabídce volně dostupných i placených programů. Zároveň je tato technologie nevyhnutelným základem, v případě terestriálního příjmu, při přechodu na televizi s vysokým rozlišením - HDTV. Velký podíl na informatizaci společnosti má i tzv. Triple Play. Jde o technologii spojující všechny poskytované informační služby (vysokorychlostní internet, interaktivní digitální televize, digitální telefonování) do jednoho systému. V této oblasti Slovensko předběhlo mnoho okolních států. Každodenně jsme svědky soutěže našich poskytovatelů telekomunikačních služeb o přízeň obyvatelstva a možnost připojit právě jejich domácnost na onen Triple Play, nabízený pod různými obchodními názvy. 

 

 

 

 

Infrastruktura pro využití informačních technologií 

V minulosti jediný prvek, který bychom mohli nazvat informační infrastrukturou bytu či domu, tvořila zásuvka pro připojení televizního přijímače. Byla zpravidla jedna a byla umístěna ve středu obývacího pokoje. Nikoho nezajímalo, zda jste televizor plánovali mít právě na tomto místě, nebo vám vyhovuje její poloha z hlediska rozmístění nábytku, případně zda jste chtěli připojit i druhý nebo dokonce třetí přijímač v některé z dalších místností. Řešení takových "nadstandardních" požadavků bylo možné vyřešit jen svazkem prodlužovacích kabelů, vedených křížem přes místnosti pod dveře, v lepším případě pod koberci.

Narůstající životní úroveň obyvatelstva přináší vyšší požadavky na kvalitu, komfort i estetickou stránku bydlení. V moderní domácnosti je rychlý, pohodlný a spolehlivý přístup ke všem informačním službám z kteréhokoliv místa domu či bytu a to bez omezení kvality, stejně důležitý, jak jsme zvyklí si kdekoliv připojit do elektrické zásuvky vysavač, stolní lampu, vrtačku nebo mikrovlnou troubu. Pro stejný komfort při využívání všech zařízení z oblasti informatiky v domácím prostředí je potřeba vybudovat infrastrukturu. 

 

Home networking nebo domácí informační síť 

 

 

 

Všechny v úvodu zmiňované informační služby jsou přenášeny ve formě digitálního signálu. Proto je pro jejich rozvod v domácnosti možné použít jediný univerzální systém schopný přenášet kteroukoliv službu podle potřeby. Není důležité k tomu zvlášť realizovat kabeláž pro internetové připojení, příjem TV signálu, hlasové služby a podobně. Všechna přípojná místa - zásuvky, mají stejné konektory (standardní rozhraní RJ45). Umožňují tak připojit jakékoliv IT zařízení (počítač, TV přijímač, telefon, IP kameru..) do té stejné zásuvky. Přenosovým médiem jsou datové kabely označované jako "twisted pair" (z angličtiny kroucený pár). Stejné kabely se používají ve velkých firemních počítačových sítích a datových centrech. Proto bez problémů dokáží i v domácnostech přenést všechny digitální služby rychlostí 1 Gigabit/s při výběru výkonnostní kategorie Cat.5E. Náročnější uživatelé se mohou rozhodnout pro výkonnostní kategorii Cat.6A s přenosovou rychlostí až 10Gigabit/s. Tato rychlost v horizontu nejbližších deseti let představuje maximální rychlosti dat, dosažitelou na měděných datových kabelech.

Kabeláž má hvězdicovou topologii (přívody ze všech zásuvek se sbíhají v jednom místě do bytového datového rozvaděče. Sem jsou přivedeny i všechny přípoje od poskytovatelů služeb (kabelová televize, telefony, internet, Triple Play...). Propojení v rozvaděči umožňuje jednoduše, rychle a bez zásahu do kabeláže "poslat" potřebnou službu na kteroukoliv zásuvku. Službu v dané zásuvce je možné opět podle potřeby kdykoliv změnit na jinou. Ucelenost systému (stejné kabely, zásuvky, konektory pro všechny služby a zařízení) a jeho topologie umožňuje rozmístit větší počet přípojných míst po celém interiéru (podobně jak je to u elektrických zásuvek)  a využívat právě ty, které se nachází na tom správném a potřebném místě. Není až tak potřeba, abyste architektovi dopředu oznámili, kde chcete mít televizor, telefon, počítač, kameru...  Pozdější zařízení bytu či domu po čase také není žádný problém. Design zásuvek je též podstatnou stránkou celkového architektonického vzhledu domácnosti. Uživatelé už dávno neakceptují odlišný tvar nebo barvu datových zásuvek a povětšinou vyžadují jejich stejné vyhotovení jako ostatní vybrané elektrické zásuvky a vypínače. Zvýšením nároků trhu se přizpůsobili i výrobci. Datové zásuvky se již dnes dodávají v designu a barvách všech běžně užívaných zásuvkových a vypínačových systémů. Důležité však je, vždy se ujistit i o technických parametrech a spolehlivosti těchto produktů z hlediska přenosu digitálního signálu! 

Odpovědnost za vybudování infrastruktury

Je zřejmé, že problematika informační infrastruktury domů a bytů je odborně stejně blízká poskytovatelům telekomunikačních služeb. Proto nebylo a není vyjímkou, že poskytovatel přebere náklady na vybudování takovéto infrastruktury na sebe. V tom případě samozřejmě má zájem i právo být výhradním dodavatelem informačních služeb v objektu. Cílem související evropské legislativy je odbourat takovéto mikromonopolní prostředí. Koncový uživatel proto musí mít ve své domácnosti garantovanou možnost výběru poskytovatele.  Za daných podmínek výhoda, ale i povinnost zabezpečit potřebnou infrastrukturu pro připojení informačních služeb přechází na investora, developera, resp. stavení firmu. Na jedné straně je to pro ně obrovská příležitost, na druhé straně však i závazek a potřeba detailněji se zaobírat i touto oblastí. V první řadě informovat své klienty, nabízet jim nebo minimálně zprostředkovat možnost instalace Home Networking. Jestliže totiž uživatel nedostane svůj byt nebo dům s již vybudovanou infrastrukturou, další šanci bude mít až po několika letech při větší rekonstrukci prostor. Je velmi těžké i nemožné takovouto kabeláž doinstalovat v dokončených vymalovaných a zařízených prostorech. 

 


Krugel Exim CZ spol. s r.o.
Na návsi 19
620 00 Brno – Holásky

T: +420 545 232 258
E: 

Provozovna Praha
V Korytech 972/12
100 00 Praha

T: +420 274 770 409
E: 

Sledujte nás
©2016-2019 kangaroo.cz   |  načteno za 0.031 s
Tento web využívá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.